Algor Ice från Mikado är ett fiskespö speciellt framtaget för isfisket och som är tillverkat av glasfiber. Perfekt för fisket med t.ex balans- och vertikalpirkar. Spöet har ett komfortabelt och värmande EVA handtag. Matcha ihop Mikado Algor Ice med en liten och valfri isfiskerulle.
Feather Ice från Mikado är ett otroligt delikat och lätt isfiskespö som är speciellt framtaget för fisket med små skeddrag, nymfer och mormyskor. Spöet har otroligt tunn och fin glasfiberklinga som gör att man kan använda små beten och säkerställer att man får goda mothugg utan att riskera att tappa fisken. I toppen av detta spö sitter det ingen toppögla då det är tänkt att man skall montera fast en nappindikator eller en mormyskatopp, dock går det utmärkt att använda spöet precis som det är utan dessa komponenter. Matcha ihop Mikado Feather Ice med en liten och valfri isfiskerulle.
Hunter Ice från Mikado är ett lätt fiskespö tillverkat av högkvalitativt kolfiber och som är speciellt framtaget för isfisket. Detta är ett väldigt delikat vinterfiskespö som passar perfekt för det lättare vinterfisket med små beten upp till 5 grams vikt. Perfekt för fisket efter t.ex abborre halvdjupt vatten. Spöet är även utrustat med ett riktigt snyggt EVA-handtag med kamouflage mönstring. Matcha ihop Mikado Hunter Ice med en liten och valfri isfiskerulle.
Snowstorm Ice från Mikado är ett lätt fiskespö tillverkat av högkvalitativt kolfiber och som är speciellt framtaget för isfisket. Detta spö har en "platt" profil och en känslig topp som inte behöver någon ytterligare nappindikator för att registrera hugg. Perfekt att använda med balans- och vertikalpirkar men även för lite tyngre mormyskor. Spöet är även utrustat med ett riktigt snyggt EVA-handtag med kamouflage mönstring. Matcha ihop Mikado Snowstorm Ice med en liten och valfri isfiskerulle.
339,00 kr319,00 kr
Kakor (cookies) hjälper oss att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster accepterar du att vi behöver använda cookies.