Guideline XL Ultralight-flugaskarna är designade av för att passa de stora flugor som används för kust-, lax-, öring- och predatorfiske. Med en fri höjd på 30 mm inuti lådan och 8 rader av slitsar på varje sida ges flugasken en stor kapacitet, såväl som flexibilitet i placeringen av flugorna. Mellanrummet mellan slitsraderna är 10 mm på varje sida, vilket ger stor flexibilitet för större flugor. Predator modellen har ett lycratyg på utsidan med fiskmotiv och magnetlås. Ytterstorlek: 20 cm lång x 10 cm bred och 5 cm tjock, vilket gör att lådan passar bra i alla våra väskor, västar och vadarjackor med stora ytterfickor. Asken har även en mycket slitstark och har magnetisk förslutning. Den flyter även bra om du tappar dem på vattnet.
AFTCO Socorro Fighting Belt är ett spöbälte av högsta tänkbara kvalitet. Detta är ett spöbälte för dig som verkligen inte tummar på kvalitet och vill ha bästa tänkbara prylar. Perfekt för fisket i Norge efter riktigt stor hälleflundra eller för resan till tropikerna i jakt på saltvattensfiskar som: tonfisk, marlin, wahoo, stor gulfenad tonfisk m.m. Spöbältets baksida är av tjockt, slitstarkt och mjukt EVA material som är väldigt komfortabelt. Framsidan är av aluminium. Den rostfria gimbalen är justerbar vilket gör att du kan få ditt spö passa in perfekt efter önskemål i spöbältet. Dess smarta "Quick Clip" system gör att du snabbt och enkelt kan ta av och sätta på dig bältet utan att behöva trassla med bältet bak på ryggen.
C&F Design CF-2403V är en ask för tubflugor i längsgående fack på ena sidan och med slitsad foam på andra sidan. Två mindre lockförsedda fack på foamsidan för tubkrok.
Frödin Leather Fly Wallet är en exklusiv wallet i fint läder som är innehåller två stycken Salar Supreme Fly Wallets med fem fickor i varje wallet. Detta ger möjligheten att få med väldigt många flugor samtidigt som man har bra ordning. Denna "plånbok" kommer att hålla i väldigt många år och den kommer att åldras med värdighet och stil likt en fin Wiskey. Inläggen fäster enkelt och säkert med stark kardborre, även stängningen av denna wallet säkras med en stark kardborre. Insidan på Frödin Leather Fly Wallet är gjord i foam där du enkelt fäster allt från flugor bundna på enkelkrok till dina tubkrokar.
895,00 kr
Kakor (cookies) hjälper oss att tillhandahålla våra tjänster. Genom att använda våra tjänster accepterar du att vi behöver använda cookies.